Latvijas Lauksaimniecības muzejs


Pasākumi

 

Ar pirmā vasaras mēneša sākumu Latvijas Lauksaimniecības muzejs ver durvis apmeklētājiem

 

Ar pirmā vasaras mēneša sākumu un COVID-19 ārkārtas situācijas mazināšanos, no 1.jūnija Latvijas Lauksaimniecības muzejs atver durvis apmeklētājiem, kā arī aicina, ja dalībnieku skaits grupā tiek plānots vairāk par pieciem cilvēkiem, lūgums iepriekš pieteikties, tālr. 29403183.

 

Latvijas Lauksaimniecības muzeja apmeklētājus sagaidīs divas jaunas izstādes:

  • “A.Leppiks un J. Balsars – Latvijas lauksaimniecības inženierzinātnes speciālisti”. Tas ir stāsts par Baltijas mašīnu izmēģināšanas stacijas izveidi un tās vadītājiem;
  • “Arkls”. Tajā apkopoti arklu veidi, to klasifikācija un izplatība Latvijā. Arkls – galvenais zemes apstrādāšanas rīks, kas zemi apvērš un irdina. (no Latviešu konversācijas vārdnīcas, I sējums, 1927 – 1928. gads).

 

Muzejs ir atvērts katru darba dienu no pulksten 9.00 līdz 17.00, bet vasarā arī svētku un atpūtas dienās no pulksten 10.00 līdz 15.00, ievērojot Sanitārā protokola muzeju darbībai prasības, kas būs spēkā līdz valstī noteiktās ārkārtas situācijas beigām.

 

Sanitārais protokols paredz apmeklētājiem divu metru distanci vienam no otra, izņemot gadījumus, ja personas dzīvo vienā mājsaimniecībā, kā arī nepieļaut personu drūzmēšanos pie ieejas, izejas un citās telpās. Tāpat muzejs ierobežos maksimālo apmeklētāju skaitu, kas vienlaicīgi var atrasties muzeja telpās un teritorijā un aicinās ievērot roku higiēnu (roku mazgāšanu ar tekošu ūdeni un ziepēm un higiēniskus roku nosusināšanas līdzekļus, vai roku dezinfekcijas līdzekļu lietošanu).

 

Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju, rekomendējot doties uz mājām un sazināties ar savu ģimenes ārstu. Tāpat muzejs var liegt muzeja apmeklējumu, ja apmeklētājs atsakās ievērot Sanitārā protokola prasības.

 

Būtiska ir ikviena individuālā atbildība pret savu un sabiedrības kopējo veselību!

 

Sargi sevi, sargi apkārtējos!

Paldies visiem par sapratni un atbalstu!

 

Izstāde: Baltijas mašīnu izmēģināšanas stacija Latvijas Lauksaimniecības muzejā

 

Foto: Latvijas Lauksaimniecības muzeja arhīvs

 

Laikā, kad muzeji apmeklētājiem ir slēgti, Latvijas Lauksaimniecības muzejs, gaidot COVID-19 ārkārtējās situācijas beigas, ir veicis pētniecisko darbu un izveidojis jaunu, virtuālu izstādi - “A.Leppiks un J. Balsars – Latvijas lauksaimniecības inženierzinātnes speciālisti”. Izstāde būs apskatāma arī klātienē līdz ar COVID-19 ierobežojumu mazināšanu, attiecībā uz muzeju darbību un tā durvju vēršanu interesentiem.

 

Izstādē ir apskatīts stāsts par Baltijas mašīnu izmēģināšanas stacijas (Baltijas MIS) izveidi un tās vadītājiem. Jau 20.gadsimta pirmajos gados Rīgas Lauksaimniecības Centrālbiedrība Priekuļu Lauksaimniecības institūta sastāvā Priekuļos organizēja mašīnu izmēģināšanas staciju. Uz tās bāzes ar valsts finansiālu atbalstu 1911.gadā darbu uzsāka Baltijas MIS. Te strādājuši vairāk kā desmit zinātņu doktori un kandidāti.

 

 

Muzejpedagoģiskā nodarbība  "Kas iešūpoja Sauli?"

Nodarbību ievada muzeja darbinieka stāstījums par senajām ierašām, kādas bijušas Lieldienās, jo šodien mēs ikdienā esam saglabājuši  tikai trīs tradīcijas. Tās ir: pēršanās ar pūpolu zariem, olu ēšana un šūpošanās. Taču apmeklējot nodarbību skolēni iegūs dziļākas zināšanas par mūsu senču tradīcijām un ticējumiem saistībā ar Lieldienām. Mācīsimies zīmēt vistu, zaķi, veidot olu turētājus. Būs aktīvas rotaļas, olu krāsošana čuguna katlā uz ugunskura, olu kaujas un citas jautras izdarības.

Nodarbības ilgums līdz 2 stundām.

Maksa skolēniem- 2 EUR, skolotājiem bez maksas.

Iepriekšēja pieteikšanās.

Pielāgojam programmu skolēniem no 1-4 un 5-9 klasei.

 

 

Muzejpedagoģiskā nodarbība "Neba Maize pati nāca"

Maize jau no senseniem laikiem ir bijusi viens no nozīmīgākiem pārtikas produktiem, pret kuru cilvēki attiecas ar vislielāko cieņu, jo tās tapšana prasa sūru un grūtu darbu.

Šīs nodarbības mērķis ir pastāstīt jaunajai paaudzei, kāds darbs bija senčiem jāiegulda , lai celtu galdā smaržīgu maizes kukulīti.

Nodarbību ievada muzeja darbinieka stāstījums par zemes sastrādāšanu, sēju,labības pļaušanu,kulšanu, darbu maltuvē un maizes cepšanu. Skolēniem būs iespēja izvicināt spriguli, iejusties malēju lomā un samalt graudus rokas dzirnavās, kā arī mēģināt atpazīt graudus. Pēc tam minot mīklas, skandējot tautas dziesmas un risinot krustvārdu mīklas būs iespēja atcerēties muzeja darbinieka stāstīto.

Mērķauditorija- 1.-4. klase;

Nodarbības ilgums - ap 60 min.

Maksa skolēniem- 2 EUR, skolotājiem - bez maksas.

Iepriekšēja pieteikšanās.

 

 

Latvijas Lauksaimniecības muzejs īpaši aicina ciemos Kurzemes apceļotājus un piedāvā vairākus iemeslus iepazīties ar muzejā esošo krājumu, kā arī piedalīties dažādos ar muzeju saistītos pasākumos.

 
Muzejs atrodas Ziemeļkurzemē, Talsos - 113 km attālumā no Rīgas, 76 km no Ventspils un 145 km attālumā no Liepājas.
 
Muzejs atvērts visu gadu un tajā ir iespēja iepazīties ar īstām lauksaimniecības vēstures liecībām - visdažādāko zemes apstrādes, kopšanas, ražas novākšanas un pārstrādes tehniku, lauku amatnieku – kalēju un galdnieku darbarīkiem, ierīcēm un izgatavojumiem, visdažādāko transportu - sākot ar ratiem un beidzot ar kombainu -, zemes mērīšanai un meliorēšanai nepieciešamo, kā arī piedāvā telpas un teritoriju dažādiem pasākumiem. 
 
Katrs apmeklētājs te jutīsies kā mīļš ciemiņš.